Neviditelné pixely, předkalibrovaný zobrazovač.
3. 7. 2020
Profesionálové to již vědí léta, mezitím co počítač se jim mění pod stolem nebo na stole téměř každé dva až tři roky, tak kvalitní displej zůstává 5 a více let. Vzhledem k tomu, že náš nejvzácnější smysl, tj. zrak je právě denním (i nočním) vysedáváním před displejem namáhán právě zobrazovacím systémem, tak dává smysl věnovat tomuto zařízení mimořádnou pozornost. Prakticky každý, kdo používá počítač denně by si toto měl uvědomit a nešetřit na kvalitě zobrazovače. Nevhodný nebo špatný monitor může pro zrak znamenat nevratné poškození, o únavě nebo rychlejším nástupu brýlí nemluvě. Tady se nedá nic dělat, ale i z mé osobní zkušenosti je EIZO opravdu dobrá volba. Jasně se to projevilo při současné krizi, kdy řada lidí se při nutnosti pracovat z domova postupně nespokojila s malým monitorem na stole nebo na notebooku a při první příležitosti se tak „vrátili“ do své kanceláře nebo studia, aby si tam odsud odvezli velký a kvalitní monitor, teprve druhotně docházelo i k migraci pracovních stanic…
Neviditelní pixely, optimální rozměr
Mám prakticky vyzkoušeno, že rozměr monitoru 27“ je prostě optimální. Je dosti velký, aby mohl na stole zůstat sám nebo paralelně k „office“ notebookovému zobrazovači atd., ale nejlépe najít místo pro dva vedle sebe v mírném úhlu, pak si člověk připadá opravdu jak v imersivním prostředí. Do této doby používám převážně rozlišení 1920x1200 nebo 2560x1440 a to zejména kvůli výkonu. Přeci jen grafické karty jsou dosti rychlé ve FullHD, ale už v UHD rozlišení je patrné, že je třeba vykreslit za stejný čas 4x více pixelů a výkon často 4x vyšší není nebo není ve všech složkách. Nicméně, kdo okusil 4K rozlišení ve 27“ dospěl k téměř neviditelným pixelům a na to si člověk rychle zvyká. Vše se jeví tak nějak ostřeji, lépe. Pro řadu grafických operací (editace, timeline, retuše), ale i praktických administrativních úkonů (Excel, plánovač) se najednou jeví 4K skvělé. Nicméně při ověřování FullHD videí pro klienta se softwarový upscale může jevit hodně podivný, nejednou dochází ke „střihům“ v řádkové oblasti (vliv nesynchronosti dekodéru, framu a zobrazovače), které se trénovanému oku nezamlouvá. A tady přichází spása, když zobrazovač umí přímo v sobě „hardwarově“ příslušné přepnutí do FullHD rozlišení a interní kvalitní upscale. Právě to EIZO CS2470 bez problémů zvládá, takže s přepnutím rozlišení a „koprování“, hardwarově zvětšeného obrazu FullHD na UHD, není problém. Navíc, když si člověk skutečně není jist, tak není problém prostě přepnout monitor do režimu „Pixel 1:1“ a tím se zobrazí správné rozlišení ve zmenšené podobě ve střední části zobrazovače a bez přepočtu. Prostě toto je optimální stav: velikost 27“ je tak akorát a možnost pracovat s „neviditelnými pixely“ ve 4K až do poslední chvíle a na konci kontrola s hardwarovým přepočtem. Výkon zůstává dobrý i ve hrách, kde rozlišení také hraje značnou roli.
Moderní USB-C rozhraní
EIZO CS2470 rozhodně nezapře modernitu mj. tím, že jako jedno z možných vstupních rozhraní je již USB-C. Toto rozhraní je nejen vstupním portem na úrovni DisplayPortu, ale také výstupním napájecím portem (60 W) a obecně oboustranným interface. Přes USB-C lze tedy dobíjet (mobil aj.) nebo napájet. Dokonce lze přenášet Ethernetový signál z monitoru do PC (nutno koupit adaptér Ethernet/USB, který bude připojen do USB-portu monitoru). Testoval jsem monitor v konfiguraci pracovní stanice HP Z2 s kartou NVIDIA Quadro RTX 4000, která rozhraní USB-C podporuje. Když jsem zkoušel více výstupů, tak se ukázalo, že jakmile je USB-C aktivní, tak grafická karta preferuje toto rozhraní jako první. Zjevně se jedná o rozhraní budoucnosti a musíme si zvykat, výhodou je mj. možnost přes stejné rozhraní posílat obraz i data. ColorNavigator přes USB-C umí přímo komunikovat (paralelně k obrazu), což se hodí pří automatickém přepínání režimů. Monitor disponuje i standardním rozhraním DisplayPort (1x) a HDMI (1x). Samozřejmost je podpora HDCP 1.3, pro HDMI je tu navíc rozšíření DeepColor a HDCP 2.2. Chcete-li si skutečně „vychutnat“ plné rozlišení 4K a ještě s HDR, tak rozhodně doporučíme USB-C nebo DisplayPort, jen tak se mě dařilo přepnout do parametrů 10 bit na kanál. HDMI je zjevně hlavně pro konzoli nebo jiné videozařízení. Není bez zajímavosti, že poslední Windows 10 Pro s posledními drivery NVIDIA nabízejí okamžitě přechod na HDR vícebitový režim zobrazení. Ještě nedávno to tak samozřejmé nebylo. Dokonce se výrazně zlepšilo chování Windows 10 vůči 4K rozlišení obecně, už se není nutné být mikro-písmenek nebo zmatených uživatelských rozhraní. 4K resp. UHD se již ve Windows etablovalo (Apple toto má vyřešeno již léta letoucí…). Vedle USB-C je k dispozici USB 3.1 rozbočovač s downlinkem USB 2.0. Lze tak snadno připojit do monitoru nejen klávesnici a myš, ale třeba i HDD nebo USB 3.0 flashku.
EIZO CS2470 parametry
Než upozorníme na nový trend v profesionálních zobrazovačích, projděme si standardní parametry testovaného zobrazovače CS2470. Velikost 26,9“ (68,4 cm) odpovídá viditelné ploše obrazu 596,2 x 335,4 mm. Při přirozeném rozlišení 3840x2160 (4K UHD, 16:9) je hustota pixelů 164 PPI. Podporované jsou i nižší rozlišení a standardy při hardwarovém upscale, 1:1 nebo dodržením aspect ratio na úrovni monitoru (2560x1600, 2560x1440, 1920x1200, 1600x1200, 1680x1050, 1280x1024, 1024x768, 800x600, 720x400, 640x480, 1080p60/50/30/25/24, 1080i60/50, 576p60/50, 480i60/50, 720p60/50, 2560x1440/30Hz). Přirozenou obnovovací frekvencí je max. 60Hz, reakční doba (gray-to-gray) je 10 ms, obvyklý kontrast 1000:1 a maximální jas 350 cd/m2. Technologie panelu je, jako to tak u EIZO bývá, IPS a pozorovací úhel v horizontálním i vertikálním směru je 178 stupňů. Interní zpracování barev (LUT) je 16 bitové a tak mj. dochází k možnosti zobrazit skutečně široké gammuty barevných prostorů. Například AdobeRGB (více než 99%), DCI kino standard P3 (větší než 90%), ISO Coated (větší než 99%), V2 sRGB samozřejmě 100%, televizní standardy Rec709, EBU, SMPTE-C také na 100%. Tady je zjevná kvalita bez kompromisů, prakticky ty nejstandardnější barevné prostory jsou plně pokryté. U EIZO je tou klíčovou vlastností samo sebou DUE (Digital Uniformity Equalizer), tj. zpětnovazební člen, který se stará o rozložení jasu a barevnou jednotnost obrazu, která je patrná na první pohled.
Ergonomie zobrazovače
Dílenské a designové provedení EIZO produktů vyniká jistou moderní strohostí a zaměřením na praktické aspekty používání monitorů. Tj. rámeček je tenký, černý, matný, neruší… LED diody jsou decentně umístěné v pravém dolním rohu spolu s neviditelnými tlačítky ze spodní strany. On-screen menu funguje pro základní i pokročilé funkce, ale i tak je pro pokročilejší ovládání vhodnější připojit USB rozhraní a nainstalovat EIZO ColorNavigator. Stojan monitoru umožňuje otáčení doprava a doleva až o 344 stupňů, možnost sklopení dopředu a dozadu o 5 a 35 stupňů. Monitor lze otočit do portrétního režimu (90 stupňů pivot), výškově lze jít až o 155 mm. Mj. součástí dodávky je i stínítko.
Barevní profily monitoru a ColorNavigator
Barevné ICC profily monitorů lze získat standardně hardwarovou kalibrací, tj. připojení kolorimetrické sondy a zpětnovazebním měřením monitoru. Pro profesionála je toto prakticky nezbytnou součástí práce a to jak v DTP, tak ve videu nebo v DCI průmyslu. Ale ne všichni uživatelé se chtějí kalibrací zabývat a ještě méně uživatelů chce celému procesu plně porozumět. Moderní materiály a technologie umožňují nový pohled na věc, který CS2740 v sobě již obsahuje. Výrobce EIZO nyní velmi pečlivě kalibruje monitor již ve své továrně a výsledky kalibrace pro jednotlivé přednastavené obrazové režimy pak uloží přímo do interní paměti monitoru. Pokud se tedy „standardní“ koncový uživatel spokojí s továrně přednastaveným obrazovým režimem (AdobeRGB, Rec709 apod.), tak si může jeho odpovídající barevný ICC-profil jednoduše stáhnout přímo z paměti monitoru, aniž by musel monitor kalibrovat a potřeboval si k tomu používat kalibrační sondu. V praxi tedy uživatel pouze nainstaluje ColorNavigator, propojí svůj monitor s počítačem pomocí USB kabelu a pak již jen pomocí tlačítka „MODE“ na přední ovládací liště monitoru vybere pro jeho práci nejvhodnější obrazový režim monitoru. Odpovídající barevný ICC profil (vytvořený v továrně EIZO) je pak automaticky nahrán z interní paměti monitoru do PC.
Pro fajnšmekry je tu ještě jedna novinka. Kalibrační software pro hardwarovou kalibraci monitoru (ColorNavigator 7) podporuje provádění kontrolních kalibrací nejen pomocí běžných komerčních kalibračních sond, ale též profesionálních kalibračních (etalonových) profesionálních přístrojů: Konica Minolta CA-310/CA-410, CS2000, Creative Research CR100/CR250, apod. Tj. kalibrací se již můžete dotknout dokonalosti a navíc je tu možnost nahrát svůj výsledný profil do monitoru zpět, tj. využít jednu ze 7 „volných“ přednastavitelných obrazových režimů, do kterých lze u EIZO (na přání) zdarma nahrát to, co uživatel potřebuje. To je opravdu nadstandardní služba.
HDR režimy a ořezy
Monitor je opatřen rovněž obrazovými režimy pro reprodukci HDR videa, kdy je úroveň jasových špiček omezena (vlastnostmi monitoru) na hodnotu 300 cd/m2 s „ořezovou“ úrovní PQ/HLQ-křivky nastavenou rovněž na úroveň 300 cd/m2. Jinými slovy jasové úrovně do 300 cd/m2 HDR-obsahu videa je schopen tento monitor zobrazovat 1:1 jako např. HDR monitor s max. úrovní jasových špiček 1000 cd/m2 s nastavenou „ořezovou“ úrovní PQ/HLQ křivky na hodnotu 1000 cd/m2. K zobrazení jasových úrovní v intervalu 300-1000 cd/m2 bude pak možné pochopitelně zobrazit správně pouze na monitoru s max. jasem alespoň 1000 cd/m2, ale i tak je možnost interpretace HDR režimů v této podobě velmi zajímavá.
Závěr
Zobrazovač EIZO CS2740 na mě působí již jako zařízení na úrovni dokonalosti. Prakticky je to universální monitor (fotografie, video, hry), má možnost špičkové hardwarové kalibrace, ale zároveň obsahuje interní tovární ICC nahrané kalibrační profily, které se vyvolávají automaticky na vyžádání uživatelem nebo aplikací. Je tu nové rozhraní USB-C, široká podpora rozlišení, téměř všechny běžně používané barevné gammuty skoro nebo 100%. Možnosti 10bitového podání a HDR jsou skvělým bonusem. Pokud máte správnou grafickou kartu (rozhodně doporučujeme RTX a ideálně NVIDIA Quadro), tak je to naprosto optimální spojení. Jak bylo řečeno v úvodu: 27” a 4K UHD rozlišení je prakticky pro práci optimální a vyšší investice do vašeho zraku a kvality zobrazení se určitě vyplatí. Záruka 5 let není u EIZO jen planým slibem. Pořízením EIZO CS2740 se prostě posunete zase o něco dále.
Video výrobce
Výrobce: EIZO
Zapůjčil: EIZO ČR
Jan Buriánek