Jak si poradí Sony A7R II s natáčením videa...
14. 11. 2017
Bezzrcadlovka s plnoformátovým čipem je již druhým přístrojem v řadě Sony A7, který umí interně zaznamenávat UHD video. Přidáme-li k tomu senzor s úctyhodným rozlišením 42 Mpix, pětiosou stabilizaci, možnost nastavení obrazových profilů, odolné tělo z hořčíkové slitiny a mimořádný OLED hledáček, dostáváme fotoaparát, který se směle vyrovná těm nejlepším zrcadlovkám od Canonu a Nikonu.
Tělo přístroje
Sony A7R II je pátou bezzrcadlovkou Sony s plnoformátovým čipem. Ve srovnání se svými předchůdci má nepatrně větší tělo. To je, jak bývá u vyšších modelů zvykem, odolné vůči prachu a vlhkosti. Velký grip umožňuje pevný a jistý úchop. Spoušť se přesunula dopředu na horní šikmou stranu gripu a zvětšil se její průměr. Pod spouští je otočný volič, druhý naleznete na zadní straně fotoaparátu. Nahoře jsou kromě voliče režimů a nastavení expozice tři funkční tlačítka C1 – C3. Vzadu naleznete další funkční tlačítko (pro vyvolání osobního menu) a jinak klasiku – čtyřcestný volič pro nastavení ISO, série snímků a údajů na displeji, koš (a současně C4) a tlačítko pro zobrazení fotografií a natočeného videa.
Displej je vyklápěcí, nikoliv otočný, s rozlišením 1 228 800 pixelů. Téměř dvojnásobné rozlišení nabízí pak půlpalcový OLED hledáček. Na levé straně fotoaparátu se ukrývá sluchátkový výstup, mikrofonní vstup, USB a mikro HDMI konektor. Kromě toho má fotoaparát integrovanou Wi-fi a umožňuje přenos dat přes NFC. A konečně na pravé straně je slot pro SDXC nebo Memory Stick kartu. Bajonet pro uchycení objektivu je typu Sony-E. Díky tomu lze s přístrojem použít většinu objektivů jiných značek a bajonetů.
Nastavitelných voličů je ve skutečnosti deset – v podstatě všem ovládacím prvkům na těle fotoaparátu lze v menu definovat různé funkce, tedy zadnímu i přednímu otočnému voliči, tlačítkům C1 – C4, čtyřcestnému voliči, tlačítku AEL, AF/FM i tlačítku zaostření. Menu je poměrně složité a nepřehledné. Naštěstí lze využít tlačítko Fn, pod kterým se skrývá nastavitelné menu.
Technické parametry
U předchozích modelů si zákazník musel vybrat, zda potřebuje vyšší citlivost nebo rozlišení. V modelu A7R II se podařilo sloučit obojí. Astronomické citlivosti 409 600 ISO jako u modelu A7S II sice nebylo dosaženo, ale 102 400 ISO je myslím dostačující. Pokud se budeme soustředit na video, přístroj nabízí UHD rozlišení 3840 x 2160 ve frekvencích 23.98, 25 a 29.97 snímků za sekundu (100 a 60 Mbit/s XAVC S), v HD rozlišení ještě 50i a 50p s barevným vzorkování 4:2:0. Pro profesionály disponuje Sony A7R II S-Log2 profilem s nízkou strmostí, nastavit můžete peaking a zebru.
Snímání v plném formátu a APS-C
Ke snímání se využívá prakticky celá plocha čipu, přepnout lze i do APS-C módu. Ke vzniku moiré prakticky nedochází, obraz je mimořádně kvalitní. Při rychlém panorámování dochází stále ke kácení svislic, v APS-C módu je tento jev patrnější. Kupodivu video natočené v APS-C módu vykazuje nepatrně vyšší rozlišení v detailech, než při využití plné plochy čipu. Současně to vypadá, že při natáčení v APS-C módu je v obraze při vyšších citlivostech i méně šumu. Pro dokonalý obraz v HD rozlišení je lepší natočit video v UHD a v postprodukci zmenšit, než točit rovnou v HD rozlišení.
Objektivy vhodné k natáčení videa
Dobrou zprávou je, že pětiosá stabilizace obrazu funguje i ve video módu. Nejlepší výsledky přináší se stabilizovanými originálními objektivy Sony. Zde je ovšem kámen úrazu. Plně automatické objektivy se pro natáčení videa vůbec nehodí. Nezbývá tedy, pokud to s natáčením myslíte vážně, než se poohlédnout po profesionálním filmovém či video objektivu.
Donedávna neexistovaly cenově dostupné zoomy pro kamery s velkým čipem. Naštěstí se situace o trochu zlepšila. Budeme se však muset smířit s tím, že jsou vyrobeny pro čipy velikosti APS-C. V této době můžeme volit mezi následujícími modely s kratším ohniskem (v závorce uvádím přepočítané ohnisko pro faktor ořezu 1,6 a cenu v dolarech):
- Sony E PZ 18-110mm f/4 G (28,8 – 176 mm, 3 498 USD)
- Fujinon MK18-55mm T2.9 (28,8 – 88 mm, 3 799 USD)
- Sigma 18-35mm T2 Cine High-Speed Zoom (28,8 – 56 mm, 3 999 USD)
- Tokina Cinema Vista 16-28mm II T3 (25,9 – 36,4 mm, 4 499 USD)
- Zeiss 21-100mm T2.9-3.9 (33,6 – 160 mm, 9 900 USD)
…a o dražších myslím nemá cenu psát. Sluší se podotknout, že cena těla fotoaparátu činí 2 898 USD.
Hodnocení
Po fotografické stránce nemám k Sony A7R II jedinou výtku, snad s výjimkou toho, že by fotoaparát potřeboval akumulátor s vyšší kapacitou. Pro fotografické účely jsou objektivy Sony výtečné a plně se využije stabilizace obrazu. Co se týče videa, do citlivosti 640 ISO je obraz brilantní, použitelný je i ve vyšších citlivostech. Použití profilu s nízkou strmostí umožňuje zaznamenat obraz s kresbou v nízkých i vysokých jasech a doladit při číslování během postprodukce. Bajonet Sony-E je výhodou pro použití téměř všech možných objektivů. Většina fotografických zoomů je však pro natáčení nevhodná, nezbývá než zvolit profesionální video objektiv pro APS-C formát. Nevyužije se tak celá plocha čipu, ale to vlastně tolik nevadí, protože obraz je v módu APS-C stejně kvalitnější.
Uznání si určitě zaslouží mimořádně kvalitní hledáček, stejně jako výklopný displej. A je skvělé, že přístroj nabízí nejen vysokou citlivost, ale i nadstandardní rozlišení fotografií. Dobrou zprávou je i to, že pro účely natáčení můžete použít profesionální objektiv Sony E PZ 18-110mm f/4 G, který sice svou cenou převyšuje cenu samotného přístroje, ale je levnější, než konkurenční značky. Nezbývá než doufat, že se i v tomto ohledu situace v dohledné době zlepší.
Výrobce: Sony
Marek Tichý