Kamera pro natáčení akčních scén od Sony.
20. 4. 2017
Na poli akčních kamer bylo dlouho standardem GoPro Hero. U Sony se snažili, a i když jejich akční kamery začaly dosahovat srovnatelných výsledků, stále jako by to na GoPro nestačilo. Nyní však přichází nový model Sony s optickou stabilizací a to i v UHD rozlišení. A těší mne, že mohu říci, že konečně je tu model, kterému se v tuto chvíli na světě nic nevyrovná. Schválně si pusťte na webu ukázková videa a budete velmi příjemně překvapeni.
Rozměry, objektiv, čip
Ale vezměme to od začátku. Action Cam, stejně jako její předchůdkyně, je skutečně miniaturní. Bílé tělo má rozměry 29,4 x 47,0 x 83,0 mm a hmotnost 114 g včetně baterie. Širokoúhlý objektiv Zeiss Tessar je fix focus. Hyperfokální vzdálenost je 1 m, to znamená, že obraz je ostrý od 0,5 m do nekonečna. Slušná je světelnost 2,8, úhel záběru odpovídá objektivu 17 mm u kinofilmu. V HD rozlišení lze úhel záběru zúžit na medium (23 mm) a narrow (32 mm), ale lepších výsledků v kvalitě obrazu lze dosáhnout, natočíme-li video v UHD rozlišení a v postprodukci při zmenšování do HD uděláme výřez. Od čipu 1/2,5 (7,2 mm, Exmor R CMOS) nemůžeme samozřejmě čekat žádné zázraky ve špatných světelných podmínkách, ale ve dne v exteriéru je velmi slušný. Tím se prakticky Sony Action Cam neliší od konkurence, ačkoliv subjektivně hodnoceno je Sony o něco lepší, než GoPro.
Tělo přístroje
V základním příslušenství nechybí nárazuvzdorné a vodotěsné pouzdro (do 60 m). Kameru lze samozřejmě používat i bez něj. Samotné tělo je vodě a mrazu odolné a vespod má klasický stativový závit. Před ním se zasouvá paměťová karta micro SDHC nebo SDXC. Pro nahrávání UHD 100 Mbitového videa potřebujete kartu specifikace UHS3. Mně se osvědčila karta SanDisk 64GB Extreme PRO UHS-I U3.
Vepředu pod objektivem je reproduktor a stereofonní mikrofon. Zaznamenanému zvuku chybějí nižší frekvence, ale to u kamery tohoto typu není příliš podstatné. Kdo touží po dokonalejším zvuku, může připojit externí mikrofon přes jack vstup. Ten se nalézá na zadní straně kamery. Kromě něj se tam pod dvířky skrývají micro HDMI výstup, USB konektor a indikátor nabíjení. Základní příslušenství neobsahuje totiž nabíječku baterie NP-BX1 a akumulátor se nabíjí v kameře. Doba nabíjení z USB portu počítače je předlouhých 265 minut, při zapojení externí nabíječky je to (dle typu) doba poloviční. Nabíječku i náhradní baterie není problém dokoupit. K sehnání je i nabíječka pro dvě baterie najednou. Nabíječku cestovní, která je jen o něco málo větší než baterie samotná, u nás seženete jen v dražší variantě ACCDCBX.CE7, včetně redukce z USB do 12 V konektoru v autě. Ta levnější, bez redukce s označením ACC-TRDCX je ke koupi pouze na západ od našich hranic. Co se týče samotných baterií, je jen na vás, zda si koupíte originální v ceně od 600 do 1400 Kč, nebo se spokojíte s čínskou kopií za 100 – 200 Kč. Slot na baterii naleznete na levé straně kamery.
Vepředu, nahoře a vzadu je indikátor nahrávání, což je miniaturní červená dioda. Máte tak vždy přehled o tom, zda běží záznam, či nikoliv. No a nakonec na pravé straně kamery je černobílý displej a tlačítka pro pohyb v menu. A menu se budeme věnovat v následujícím odstavci.
Menu
V menu můžete zvolit, zda chcete natáčet video, fotografovat, pořizovat časosběrné snímky, streamovat video nebo nahrávat ve smyčce. Dále lze v menu zapnout optickou stabilizaci obrazu (funguje v HD i UHD) a v HD rozlišení nastavit šířku záběru. Obraz lze otočit vzhůru nohama, nastavit přeexpozici či podexpozici. Teplota chromatičnosti je předdefinována (denní, umělé osvětlení), nebo lze použít automatickou (AWB). Tady pozor, saturace je méně výrazná, ale to se dá napravit v postprodukci.
To jsou nastavení základní, ovšem je tu řada dalších možností – zapnutí/vypnutí Wi-Fi, Bluetooth, GPS, formátování karty, nastavení časového kódu, infračerveného ovládání, parametrů HDMI výstupu, dobíjení z USB, hlasitost pípání, nastavení nahrávací diody a nakonec přepínání mezi PAL a NTSC.
Formát záznamu
V HD rozlišení se záznamem do MP4 kontejneru (kodek XAVC) točí kamera 1080/60 - 50p, 1080/30 - 25p, 720/30 - 25 p, 720/120 - 100p, 480/240 - 200p. Při nahrávání v kodeku XAVC S jsou to při datovém toku 50 Mbit/s výše uvedené frekvence + 1080/24p. U vysokorychlostního snímání ve 720p je i navíc frekvence 120 a 100p. 4K rozlišení (ve skutečnosti jen UHD) neumožňuje ani změnu šířky záběru, ani rychloběžné snímání. Vybrat si můžete mezi datovým tokem 60 a 100 Mbit/s a snímkovou frekvencí 30, 25 a 24p. Pro datový tok 100 Mbit/s potřebujete rychlou paměťovou kartu (viz výše). Rozdíl mezi kvalitou záznamu s datovým tokem 60 a 100 Mbit/s je minimální a projeví se pouze při rychlých pohybech.
V menu lze nastavit délky smyček: 5 min., 20 min. 60 min., 120 min. a „nekonečno“ (až do vyčerpání kapacity karty), intervaly časosběrného snímání, počet snímků časosběru, samospoušť.
Dálkové ovládání
Kamera nemá vlastní displej. Ten je nahrazen velmi praktickým dálkovým ovládáním, přes které se můžete pohybovat v menu, zapínat i vypínat kameru a které slouží i jako obrazovka. Upíná se na zápěstí řemínkem jako hodinky. Řemínek je sice mírně neprakticky vyřešen, respektive ne úplně snadno se dotahuje, ale mít dálkové ovládání na ruce jako hodinky považuji za velmi praktické. Kdo by potřeboval jinou variantu, může dálkové ovládání z řemínku vyjmout a vložit do držáku, který je vespod opatřen stativovým závitem a který lze připevnit na libovolný držák, například na řídítka.
U dálkového ovládání lze nastavit, zda má se má displej po započetí nahrávání kvůli úspoře energie vypnout, ale při natáčení krátkých záběrů není úspora výrazná. Ovladač bez problémů vydrží celý den a v případě nouze jej lze dobít přes USB. U kamery se 50 minut natáčení na jednu baterii podařilo dosáhnout zřejmě jen v ideálních laboratorních podmínkách, ale objednáte-li si náhradní akumulátory z Číny, můžete jich mít s sebou plné kapsy.
Software
Kromě dálkového ovládání lze kameru ovládat i z mobilu přes aplikaci PlayMemories Mobile (můžete ovládat až pět kamer najednou). Aplikace Action Cam slouží k nabírání materiálu z kamery do telefonu a k jednoduchému střihu. Pro práci s video soubory na PC slouží dva programy – PlayMemories Home a Action Cam Movie Creator. PlayMemories Home je software k nabírání, popis a archivaci fotografií a videa a to nejen těch z Action Cam, ale veškerých, co máte v počítači. Videa lze oštítkovat, označit oblíbenost hvězdičkami, katalogizovat dle typu souboru, použité kamery či objektivu.
Fotografie lze dávkově otáčet, zvětšovat, zmenšovat a provádět jednoduché úpravy, jako je automatická korekce, výřez, úprava jasu a kontrastu, sytost, redukce efektu červených očí a ostrost. Fotografie se dají z prostředí programu tisknout a poslat emailem. U videa lze slučovat záběry, ustřihnout konec nebo začátek a exportovat jednotlivé snímky
Action Cam Movie Creator je program na jednoduchý střih videa. Kromě toho umí vkládat do obrazu rychlost a trasu dle údajů z kamerové GPS, slučovat více videí do jednoho a vytvářet časosběrná videa. Velkou nevýhodou je, že soubory z kamery program před střihem konvertuje automaticky do jiného formátu. Celý proces konverze je zdlouhavý a velmi znesnadňuje střih videa. Zde bych doporučil pořídit si jiný software, který umí pracovat s originálními soubory bez konverze.
Příslušenství
Doplňků k Sony X3000 je tolik, že umožní natáčení prakticky za jakýchkoliv podmínek. V základním příslušenství je podvodní pouzdro MPK-UWH1 a dálkové ovládání. Dále si můžete koupit grip pro prst AKA-FGP1, se kterým se pohodlně natáčí z ruky, ale slouží i uchycení dálkového ovládání. Jeho součástí je i krytka objektivu, kterou samostatně neseženete. Pro natáčení bez podvodního pouzdra doporučuji ochranný filtr AKA-MCP1, který má antireflexní úpravu pro natáčení v protisvětle. Současně slouží i jako protivětrnný filtr.
Pak je tu několik různých držáků – klip na čepici AKA-CAP1, univerzální sada BLT-UHM1 pro nošení videokamery Action Cam na hlavě, popruhy AKA-CMH1 pro nošení videokamery Action Cam na hrudi, držák na řídítka VCT-HM2, držák na trubku VCT-RBM2, prodloužený úchyt VCT-EXC1 pro upevnění kamery na větev, desku stolu atd., držák videokamery Action Cam VCT-BPM1 na popruh batohu VCT-BPM1, grip pro snímání VCT-STG1, sloužící současně jako malý stativ, monopod VCT-AMP1. Pro surfaře nabízí Sony držák na prkno VCT-BDM1, pro natáčení např. z kapoty auta přísavný držák
VCT-SCM1 a myslí se i na natáčení ze hřbetu zvířete. Můžete si pořídit psí popruhy pro videokameru Action Cam AKA-DM1. Za nejdůležitější doplněk, který je uveden jako příslušenství kamery pouze na zahraničních stránkách Sony je antivibrační podložka AKA-MVA, která výrazně tlumí otřesy a přispívá tak k dokonalé optické stabilizaci kamery X3000. No a samozřejmě cestovní nabíječka a sada baterií, ale o tom již psal výše.
Kvalita obrazu
Je kamera 4K nebo UHD? Pojmenování 4K se používá ve filmu a televizi. Zatímco filmový obraz DCI 4K má velikost 4096 × 2160, televizní UHD video má formát 3840 x 2160. Oba jsou to v podstatě 4K formáty, liší se vlastně jen nepatrně v poměru stran. Sony X3000 je tedy v podstatě 4K kamera, ale přesnější by bylo označení UHD. A jak je to s kvalitou videa? Optická stabilizace funguje v HD i UHD rozlišení. Při natáčení v HD si můžete zvolit úhel záběru mezi širokým, středním a úzkým. To v UHD nejde, přesto bych však doporučoval natáčení v UHD vždy a to i tehdy, má-li být výstup jen v HD rozlišení. Důvodem je to, že HD obraz z kamery X3000 má více kompresních artefaktů a menší rozlišení v jemných detailech, než obraz natočený primárně v UHD a dodatečně zmenšený do HD.
Od kamery s malým čipem nemůžeme samozřejmě čekat televizní kvalitu videa, obraz je však velmi slušný, jen lehce přeostřený a pouze při zobrazení na velkém monitoru jsou vidět rozdíly oproti profesionálnějším kamerám (např. kompresní artefakty). Při natáčení skvěle funguje automatická korekce expozice. Měření dopadajícího světla je multisegmentové a velmi inteligentní a tak se nemůže stát, že by se obraz zaclonil příliš, dostane-li se do záběru světelný zdroj. Antireflexní vrstva objektivu funguje také na výbornou, obraz i v silném protisvětle je prakticky bez odlesků.
Optická stabilizace
A na závěr jsem si nechal optickou stabilizaci obrazu. Mohu prohlásit, že nic srovnatelného v oblasti akčních kamer v tuto chvíli neexistuje. Stabilizace funguje výborně s kamerou na řídítkách i při jízdě na kole bez odpružené vidlice po prakticky jakémkoliv povrchu včetně dlažby (zde bych doporučil antivibrační podložku). S kamerou lze bez problémů chodit i běhat a rozdíl mezi chůzí a během je prakticky nepostřehnutelný. Nejvíce to vynikne ve srovnání s jinou kamerou bez stabilizace, u které je při jízdě po nerovném povrchu v důsledku otřesů obraz rozmazaný a prakticky nepoužitelný.
Jediným „nedostatkem“ kamery X3000 je tak v tuto chvíli cena, která se pohybuje okolo 15 000 Kč. Ale ten obraz, ten je dokonalý!
[youtube=780,480]http://www.youtube.com/watch?v=K2aEJFCaQpM[/youtube]
Výrobce: Sony
Marek Tichý